מהי אינטימיות ביחסים ארוכי טווח

מהי אינטימיות ביחסים ארוכי טווח

יכול להיות שאתם מרגישים אחרי הרבה שנים של זוגיות שהקשר בינכם קצת פחות אינטימי?

יש מצב שאתם מרגישים יותר פתוחים ואותנטיים עם חבר/ה או אפילו עם אדם שפגשתם לפני שעה מאשר עם בן/ת הזוג?

יתכן שאנחנו פתאום לא מרגישים בנח לשתף את בן/ת הזוג במחשבות, רגשות, בתובנות שלנו וכן נח לנו לשתף אחרים?

מה קורה פה?

אז הנה דבר אחד מאד משמעותי שהבנתי אחרי עבודה עם לא מעט זוגות – אינטימיות של תחילת קשר היא לא לגמרי אותה אינטימיות לאורך זמן בקשר ארוך.

אינטימיות של תחילת קשר נתפסת בעינינו כטובה, רכה, נעימה ואפילו רומנטית…שעות של שיחות, שיתופים וזיכרונות בונים אינטימיות ראשונית בתחילת כל קשר. אנו לומדים להכיר ולאהוב את האדם השני על גווניו, חוזקותיו וחולשותיו, כל צד בוחר מה להציג בפני האדם השני ועד כאן – לרוב הכל טוב ונפלא! אך בואו נאמר שהמסע ליצירת חברות ואינטימיות אמיתית רק מתחיל מכאן.

להמשך הדרך דרוש לנו אומץ.

למה אומץ? אני אסביר.

בשלבי זוגיות מוקדמים אנו נוטים לחשוף את עצמנו באופן דיי סלקטיבי, משתפים כמה ואיך שמתאים לנו. חושפים תכונות, מחשבות, פחדים, חוויות וזיכרונות ואחרי שהכרנו דיי טוב אחד את השניה, התקרבנו והתאהבנו, נותרנו עם רמה מסויימת של אינטימיות שיכולה להחזיק לזמן מסויים, אפילו לכמה שנים טובות! אך לא להתבלבל, לא מדובר באותה אינטימיות עמוקה וטובה שמזינה את מערכת היחסים בקשר ארוך טווח.

מהי אותה אינטימיות עמוקה?

כזו שמרוויחים אותה רק בזוגיות בוגרת?

אינטימיות עמוקה ואמיתית היא כזו שמאופיינת בחשיפה של תובנות חדשות על עצמך שמתגלות דווקא בהווה.

השנים חולפות, ואני לא בדיוק אותו אדם כפי שהייתי כשהכרתי את בן/ת הזוג שלי, עברתי שינוי או שניים, יצרתי דברים חדשים, התפכחתי, צמחתי, התפתחתי והתבגרתי. הפכתי לאבא/לאמא, לאיש משפחה, התרחבתי והרווחתי תובנות חדשות על עצמי, הבנתי מה חשוב לי בחיים יותר ומה פחות, למדתי להכיר את עצמי טוב יותר, לטוב ולפעמים גם לרע.

ופה הקאץ' החשיפה האישית שלי אל מול בן/ת הזוג, היכולת שלי לחשוף בפניו/ה את אותו אדם בוגר שהפכתי להיות, זו המגיעה ממקום כנה ואותנטי, חייבת להיות מלווה בסיכון מסויים.

בהחלט סיכון…

האם הוא יקבל את האדם החדש הזה שהפכתי להיות? האם הוא יאהב אותי באותה מידה?

זה לא מסוכן להיחשף בפניו? הרי יש לי כל כך הרבה לאבד! מה אם הוא לא יאהב את מי שאני היום?

ללא ספק, חשיפה אישית היא בעלת סיכון מסויים עבור הנחשף אך היא גם בעלת הסיכוי הטוב ביותר להרוויח ממנה – שחרור רגשי, הנאה מהחיים והתפתחות אישית וכן, גם זוגיות קרובה ומזינה.

ואגיד לכם גם יותר מזה, רגעים של אינטימיות עמוקה מתרחשים לרוב דווקא במצבי משבר ובתוך קונפליקטים. במקום שבו כל אחד מביע את דעתו שלא מתקבלת בקלות אצל הצד השני ובכך חושף את עצמו, אלה בדיוק הרגעים הגורמים לנו לחשוב מה אני באמת רוצה? אלה רגעים ששווה לשים לב לקיומם כדי שנדע שהגיע הזמן לחשב מסלול מחדש, מסלוח כזה שמתאים לי ולנו כזוג.

איזה מסלול נבחר עבורנו?

האם כזה שיהיה מחובר ל"אני" האמיתי שלי? למי שאני באמת היום? או שנבחר לדבוק בגרסה הישנה והמוכרת ואתעלם מחלקים בתוכי אל מול בן/ת זוגי?

האם נצליח לעורר בזוגיות שלנו אינטימיות טובה ועמוקה שתהווה בסיס עמוק לקשר שלנו ולצמיחה שלנו?

זכרו, זוגיות אינו מקום למנוחה והרפיה אלא מרחב שמאפשר לנו לבא לידי ביטוי על כל גוונינו ולהתפתח בתוכו.

לימור בר נס – מרכז לב לזוגיות, מיניות והורות

שתפו:

זוגיות. מיניות. הורות

זה הזמן לפתוח את הלב